Detoxikace pomocí zeleninových šťáv

V kontextu terapeutického centra TĚLO & DUŠE KOLDÍN.
Lukáš Bulín M.D. A.M.
“Člověka živí jedna třetina toho co sní. Zbylé dvě třetiny žíví jeho lékaře”
“To nejlepší co můžeš udělat proti nemoci, je udělat něco pro zdraví”

Detoxikace

Od útlého dětství jsme se učili pečovat o vnější čístotu. Pravidelně si umývat ruce, vlasy a celé tělo od nečistot, se kterými jsme v celodenním kontaktu. Je to pro nás samozřejmé a děláme to každý den. Pečovat o čistotu vnitřního prostředí nás ale nikdo nenaučil.A je to vlastně nutné?Lidský organismus má za miliony let vývoje vyvinuté poměrně složité a do jisté míry i dokonalé samočistící schopnosti a mechanismy. Někdy to ale nestačí a různé druhy toxinů se v organismu kumulují a následně dochází k oslabení těchto regulačních mechanismů a je nutné do nich zasáhnout.Různé očistné techniky a návody se objevují už v těch nejstarších medicínských systémech, jako je třeba Ayurvéda. Nejedná se tedy jen o módní výstřelky poslední dekády. I když v dnešní době je toto téma, vzhledem ke způsobům života “civilizovaného” člověka, stavu životního prostředí, kvalitě potravin, ale i způsobům moderní léčby, aktuální více než kdy jindy.

Technikám zaměřeným na vnitřní očistu říkáme DETOXIKACE.

Cílem detoxikace je obnovení vnitřní rovnováhy, harmonie těla i mysli. Takový organismus pak může udržovat stav zdraví

Autoregulace

Organismus člověka má úžasnou schopnost autoregulace, která funguje především díky imunitnímu systému. Ten vlastně představuje ochranu před hromaděním toxinů, stejně jako je tomu u kteréhokoliv jiného savce. Tento imunitní systém dokáže pomocí specifických látek, které sám produkuje, a také pomocí specializovaných krevních buněk odstranit z lidského organismu vše nežádoucí a cizorodé: mikroorganismy, rozpadající se tkáně, ale i znečištění ze životního prostředí, z potravy, zkrátka vše, co v organismu nemá co dělat.

Kapacita imunitního systému má ovšem své hranice. A tak se občas stane, že ne všechny nežádoucí cizorodé látky jsou z těla odstraněny. Rovněž složitý systém detekce těchto látek podléhá různým poruchám, a tak imunitní systém není vždy schopen řešit ideálním způsobem všechny problémy. Detoxikace opravuje chyby, kterými je ideální funkce imunitního systému omezována, a tím přispívá k lepší očistě organismu.

Autoregulace ovšem disponuje i dalšími obrannými mechanismy. S jedním z nich se při detoxikaci často setkáváme. Jde o přesunut. problematických patologických působků z hlavních životních orgánů do periferie. Tento proces umožňuje, aby si základní orgány uchovaly dobrou funkci.

Proto problém, který narušuje práci ledvin, může být odveden například do kloubního systému, do sluchového ústrojí, do páteře, a tím mohou být ledviny po jistou dobu ochráněny. Ledviny odvádějí toxiny do močových cest a močového měchýře, do mužských a ženských pohlavních orgánů, jako je prostata či děloha, ale také do zubů, a to do řezáků, dále do mandlí, vedlejších dutin nosních, kostí, kloubů, vlasů a dalších tkání. Zodpovídají za protiplísňovou imunitu.

Játra svou očistnou cestu začínají žlučovými cestami a žlučníkem, dále jsou spojena se špičáky, okem, periferním nervovým systémem, kyčelním kloubem. Zodpovídají za protinádorovou imunitu.

Slezina své toxiny odvád. do slinivky břišní, žaludku, předstoliček, rtů, mízního systému, čichových dutin, kloubních vazů a pochopitelně do určitých úseků páteře. Zodpovídá za protivirovou imunitu.

Plíce jsou s periferií spojeny tlustým střevem, stoličkami, nosohltanem, průduškami, nosem, středním uchem, kůží, krčním úsekem páteře a některými klouby, především kloubem ramenním. Zodpovídají za protibakteriální imunitu.

Srdce je spojeno s tenkým střevem, zubem moudrosti, jazykem, cévním systémem a s hrudní páteří. Zodpovídají za protiparazitální imunitu.

Těchto poznatků lze dobře využít i při diagnostice. Například u klienta, kterého bude trápit hučení v uších, padání vlasů a pobolívání v bedrech či kolenou tak snadno odhalíme zatížení ledvin.

autoregulace-imunita

Rozdělení toxinů

Pro lepší pochopení a orientaci můžeme toxické létky rozdělit do 5 kategorií:

1) Anorganické toxiny
Látky neživočišného původu či uměle vytvořené

 • Těžké kovy
 • Průmyslová, zemědělská, kosmetická a potravinářská chemie
 • Léky, očkovací látky (příměsi)
 • Radioktivví látky
 • Syntetické drogy
 • a další

2) Organické toxiny
Produkty živých organismů

 • antigeny v očkovacích látkách
 • mykotoxiny – produkty plísní
 • a další

3) Metabolické toxiny
Toxiny vznikající v průběhu trávení

 • Kazomorfin – vzniká trávením mléčného kaseinu
 • Gluteomorfin – vzniká trávením lepku
 • a další

4) Mikrobiální toxiny
Toxiny produkované infekčními ložisky, parazity

 • Boreliový toxin – velmi podobný botulotoxinu, blokuje přenos nervového vzruchu
 • Další bakteriální toxiny – neurotoxiny, enterotoxiny (E.coli), dermonekrotoxiny, cytotoxiny (clostridium difficile), kardiotoxiny (strepútolysin), kapilarotoxiny (B.anthracis) a jiné
 • Toxiny parazitů: Histamin, Malondialdehyd, Formaldehyd, Morfin, Amoniak….
 • a další

6) Emocionální toxiny, energetické blokády
Emoce – nemoce

 • Stres, emocionální zranění
 • Traumata, šoky, interupce, použití porodních kleští…
 • Psychocysty

7) Energetické blokády
Blokády omezující proudění v energetických drahách

 • Jizvy, srůsty, následky úrazů
 • Blokády páteře, jazylky
 • Hlen

Člověk je jediný tvor naší planety, jehož svět a život je ovládán nejen pudy ale i emocemi. Na lidský organismus se tedy musíme dívat nejen jako soustavu orgánů a biochemických pochodů, ale brát v potaz i emocionální prožívání a vliv psychiky.

Současná medicína na lidský organismus zatím stále ještě hledí jako na kupu orgánů, tekutin a chemických pochodů. S trochou nadsázky by se to dalo přirovnat k automobilu. Pomuchlané plechy se vyklepou, vadné součástky vymění, do palivové nádrže se nalije ten správný benzín a aditiva. Pokud vás ale auto zradí po cestě do práce, zkuste vystoupit a začít na něj vztekle řvát. Neudělá to s ním vůbec nic. Ale zkuste to u sedmiletého dítětě, které udělá chybu při psaní domácího úkolu…

image_004

Detoxikace pomocí zeleninových šťáv
v centru Tělo a Duše

Základem našeho programu je sedmidenní pobyt, při kterém je veškeré stravování nahrazeno sedmi porcemi zeleninové šťávy denně.

Veškeré živiny v potravě jsou pro naše tělo dostupné na základě trávení, složitých biochemických procesů. Například bílkoviny musí být rozštěpeny na jednotlivé aminokyseliny, ze kterých jsou následně opět skládány různé typy bílkovin. Mnoho mikronutrientů v ovoci a zelenině je navázáno na vlákninu, ze které jsme schopni tyto živiny získat jen v omezeném množství a to opět až po jejím natrávení.

image_005Celý tento proces je energeticky velmi náročný a uvádí se, že až 70% energie, kterou z potravy získáme, je vynaložena právě na trávicí procesy.

Používáme pouze čerstvě lisované šťávy, které neobsahují žádnou vlákninu (resp.zbytky) Veškeré živiny jsou tedy volně k dispozici a velice rychle přecházejí do krevního oběhu. Každý klient denně vypije šťávu ze 4 kg zeleniny. To má tři hlavní efekty:

1) velké množství energie, kterou organismus získá a kterou nemusí vynaložit na trávení. Je využita k detoxikaci od uložených toxinů a opravě poškozených buněk a tkání

2) vliv na deficit mikronutrientů, jejich saturace a následná podpora regeneračních procesů

3) vyvážení hladin sodíku a draslíku

Používaná zelenina a její kombinace:

Karotková šťáva

Přispívá k normalizaci všech tělesných funkcí. Je nejlepším zdrojem vitaminu A, který může tělo rychle přijmout. Bohatě obsahuje také vitaminy B, C, D a K. Povzbuzuje chuť k jídlu a napomáhá trávení. Je přirozeným prostředkem proti tvorbě vředů a otoků a velmi zvyšuje odolnost proti infekcím. Zabraňuje onemocnění očí, zánětu krčních mandlí, vedlejších nosních dutin a všeobecně dýchacích orgánů. Chrání nervový systém a je nedostižným, posilujícím a vitalizujícím prostředkem.

Petrželová šťáva

Je to jeden z nejsilnějších očistných prostředků, protože petržel obsahuje mnoho éterických olejů a také draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, karoten a vitaminy C, B1, B2 a PP. Éterické oleje v petrželové šťávě podporují vstřebávání kamenů v ledvinách a močovém měchýři. Léčí onemocnění močopohlavních orgánů, glomerulonefritidu a další onemocnění ledvin. Má vlastnosti, které jsou důležité pro látkovou výměnu kyslíku, k udržování funkce nadledvinek a štítné žlázy. Účinné látky v petrželi jsou v takovém vzájemném poměru, který pomáhá udržovat cévy, hlavně však kapiláry a arterioly (nejjemnější cévy) zdravé.

Šťáva z červené řepy

Šťáva z červené řepy je velmi hodnotná pro tvorbu červených krvinek a vůbec k celkovému posílení organizmu.

Šťáva z celeru

Významná pro vysoký obsah sodíku, který udržuje vápník v rozpustném stavu. Sodík hraje důležitou úlohu při fyziologických procesech těla. Jedním z nejdůležitějších je udržovat správnou hustotu krve a lymfy. Jediný sodík, který s ohledem na tuto funkci má cenu, je živý, organický sodík, který získáme z čerstvé zeleniny, salátů a mnohých ovocných plodů, nikoliv ten v rafinované soli.

Šťáva ze špenátu

Špenát je důležitá živina pro zažívací ústrojí, a to jak pro žaludek a dvanácterník, tak také pro tenké a tlusté střevo. Syrovým špenátem opatřila příroda lidstvo tím nejlepším organickým prostředkem k čištění, regeneraci a obnovování zažívacího ústrojí. Jinou cennou vlastností syrové špenátové šťávy je její účinek na zuby a dásně, neboť pomáhá zabránit paradentóze.

Šťáva z okurek

Okurka je tím nejlepším přírodním diuretikem, které známe. Podporuje vylučování moče, což je důležitá vlastnost pro správný průběh detoxikačního pobytu. Má však mnoho jiných, cenných vlastností. Podporuje například svým vysokým obsahem křemíku a síry růst vlasů. Vysokým obsahem draslíku v okurkách je jejich šťáva velmi hodnotná při vysokém a nízkém krevním tlaku. Stejně tak poskytuje pomoc při zubních potížích a onemocnění dásní, například při zánětech.

Draslíková směs

(karotka, celer, petržel, špenát)
Existuje mnoho druhů zeleniny, které jsou bohaté na draslík (kalium). Na předních místech stojí karotka, celer, petržel a špenát. Ty společně tvoří tzv. Draslíkovou směs, která je základní šťávou našich pobytů.

Organické minerálie a soli v této směsi zaujímají prakticky celou škálu minerálií a solí, které tělo potřebuje. Tato směs redukuje s pozoruhodným účinkem nadměrnou tvorbu žaludeční kyseliny, což má při půstu velký význam (redukce pocitu hladu, hojení žaludeční sliznice).

Šťáva z karotky, červené řepy a okukek

Tato kombinace se osvědčila jako nejlepší čisticí prostředek žlučníku, jater, ledvin a prostaty, stejně jako pohlavních žláz. Má silný vliv na vylučování anorganických vápníkových usazenin, které se tvoří po požívání koncentrovaných škrobů a rafinovaného cukru.

Dle sezóny dále přidáváme šťávu ze salátu, listů pampelišek, jetele a další.

Používáme výhradně zeleninu, žádné ovoce. Dochází tak ke stabilizaci krevního cukru a tím i hladu. Ještě důležitější je ale vliv na tzv. Inzulínovou rezistenci.

Mořské řasy

Doplňujeme jimi vylisované šťávy a zeleninový vývar

Mořské řasy jsou vynikajícím pramenem organického jódu a stopových prvků, jejichž potřebu nemůžeme pokrýt naší normální zeleninou a saláty.

Uvědomíme-li si, že více než 59 prvků potravy je v rozpuštěné formě obsaženo v mořské vodě, pochopíme, jakou hodnotu mají potraviny z moře.

Je to následujících 59 prvků:

Šestnáct z nich nazýváme „základními“ atomovými prvky, zbývající čtyřicet tři jsou prvky stopové, ty jsou skoro nezjistitelné, ale pro zdraví člověka životně důležité. V následujícím seznamu jsou „základní“ prvky označeny hvězdičkou (*) a zvýrazněny.

aktinium jód* síra*
argon kobalt skandium
arzen křemík* sodík*
baryum kyslík* stříbro
bór lanthan stroncium
bróm lithium tantal
cer mangan* thallium
cezium měď thorium
cín neptunium thullium
dusík* olovo uran
draslík* osmium uhlík*
erbium platina vápník*
fluor* plutonium vodík*
fosfor* radium vizmut
hliník rhedium yttrium
hořčík* rtuť zinek
chlór* rubidium zirkonium
chrom ruthenium zlato
indium samarium železo*
iridium selen


Kromě vlivu na detoxikaci organismu šťávy spolu s dalšími doplňky a technikami využíváme k terapii syndromu propustného střeva.

Syndrom propustného střeva, tzv. Leaky Gut, je dnes velmi populárním pojmem a dává se do souvislosti s autoimunitními chorobami, alergiemi, potravinovými intolerancemi, ekzémy, fyzickou i mentální únavou, nadváhou, ale také s psychickými problémy, jako jsou třeba úzkosti či deprese.

Za normálních okolností tvoří střevo zcela selektivní bariéru mezi vnějším a vnitřním světem a propustí jen vybrané látky, ty které potřebuje a využije. Tak jaktože tato bariéra najednou nefunguje a střevní propustnost v různé intenzitě trápí vice než 80% civilizované společnosti? Proč se ze střeva stává doslova děravé síto, přes které se do krevního oběhu dostávají nestrávené molekuly, bakterií, plísně a toxický odpad?

Důvodů může být celá řada, nejčastější je ovšem jejich kombinace. Jde převážně o stravu, chronický stres, některé léky, toxické zatížení a bakteriální nerovnováhu – tzv.střevní dysbiózu.

Například při trávení gliadinu (pšeničného lepku) dochází k uvolňování Zonulinů, což jsou regulátory střevní propustnosti, které rozkládají tzv. těsné spoje střeva! Spustit uvolňování zonulinů umí bakterie úplavice a cholery (proto byly často smrtelné, člověk pak zemřel na toxickou otravu) a dále již zmíněný lepek.

Dalšími škoditely jsou přemnožené kvasinky, krmené rafinovaným cukrem a plísně produkující různé druhy toxinů, například aflatoxin.

Velmi důležitým faktorem je střevní dysbióza, tedy porušení světa rozličných bakterií, moderně nazývaný mikrobiota. Ve střevě průměrného Evropana žije asi 1.200 druhů bakterií v takovém množství, že seřazené vedle sebe by vytvořily cestu až na Měsíc! Zdá se to hodně, ale například ve střevech jihoamerických indiánů žije druhů až 1.600! A ti autoimunitními problémy a depresemi zrovna netrpí…

Na střevní mikrobiotě záleží nejen propustnost střeva, ale také stav imunitního systému (60-80% imunitní tkáně leží ve střevech), kvalita a množství živin vstřebaných do krve a tím i množství energie, kterou ze stravy získáme. A přitom se o svou mikrobiotu většinou nejen nestaráme, ale vyloženě ji ubližujeme. Nedostatek vlákniny ji připravuje o živnou půdu, antibiotika ji doslova vraždí (a způsobí její nerovnováhu i na několik let). Problémem je také císařský řez, díky kterému u novorozence nedojde k osídlení střeva matčinými bakteriemi, dále přehnaná hygiena a sterilizace domácností, toxický chlór a fluór ve vodě.

Dobrá zpráva je, že buňky trávicího traktu a tedy i střeva mají dobré regenerační schopnosti, když se jim vytvoří správné podmínky. A to je jedním z pilířů a cílů našich pobytů.

Nahrazení pevné stravy čerstvě lisovanými šťávami a zeleninovými vývary poskytne odpočinek trávicímu systému a zároveň dodá látky potřebné k regeneraci a zhojení. Buňky střeva ke své obnově potřebují kyselinu listovou, proto jsou šťávy tvořeny nejen kořenovou zeleninu, ale i saláty, špenátem a zelenými listy.

Další doplňky

Tahitský NONI juice

S NONI začínáme den. Klienti jej dostávají každé ráno na lačno, před jógou a první šťávou.

Tahitská noni – Morinda Citrifolia – obsahuje až 200 různých látek, které jsou biologicky aktivní. Patří mezi ně vitamin (A, C, E, celá skupina B včetně B12), minerály, několik desítek různých antioxidantů, všechny nezbytné aminokyseliny, nasycené mastné kyseliny, glykosidy a antrachinony, terpeny, fytosteroly, scopoletin jiné. A především pak proxeronin.

Proxeronin je součástí xeroninového systému. Xeronin je nezbytný prp strukturu a funkci tělesných bílkovin (enzymů, hormonů, neurotransmiterů). Je schopen aktivovat neaktivní enzymy, podílí se na obnově poškozených buněk, tkání a orgánů. A to je jeden z důvodů, proč je NONI zařazena do našeho programu.

Dalším důvodem je prokázaná schopnost tlumit aktivitu enzymu cyklooxygenázy 2 (COX 2) v místech probíhajícího zánětu. Chronický zánět je jedna z důležitých oblastí, na kterou se během pobytu soustředíme.

U každého klienta měříme při nástupu na pobyt hladinu CRP (c-reaktivní protein rostoucí s mírou zánětu) v krvi U klientů s vysokou hladinou (myšleno zvýšené hodnoty nízkých hladin CRP, které ukazují na chronický zánět) tuto kontrolujeme i na konci pobytu a zatím bez vyjímky jsme u všech klientů s chronickým zánětem dosáhli výrazného snížení CRP.

ALOE VERA šťáva

AV dostávají klienti každé odpoledne jako doplněk šťávového půstu.

Její přirozené protizánětlivé a antimikromiální účinky, kombinované s výživnými složkami podporují růst buněk a tím i regeneraci a hojení. Obsažené látky (udává se až 200 komponentů) působí synergicky, tedy se vzájemně podporují jako v Noni. Má též adaptogenní vlastnosti.

KŘEMELINA

Křemelina jsou rozemleté zkamenělé schánky řasy rozsivky, které jsou z největší části tvořeny organickým křemíkem, dále obsahuje 15 dalších minerálií v organické formě.

My však křemelinu využíváme pro její silné absorbční schopnosti. Částice křemeliny jsou silně porézní a mají velice silný negativní náboj. Při průchodu trávicím traktem tak absorbují a udrží velké množství toxických látek vč.těžkých kovů, pesticidů, mykotoxinů a dalších.

Je důležité si uvědomit, že hlavní detoxikační mechanismy lidského těla obsauhují acetylaci, sirné vazby, glucuronidizaci (proces vylučování apolárních látek přes játra a ledviny skrze vazbu na kyselinu glucoronovou), oxidaci a další. V tomto procesu hrají játra rozhodující úlohu. Většina škodlivin je po jejich zpracování v játrech vedena tekutinou žlučovou do tenkého střeva a vyloučena trávicím traktem . Po jejich vyloučení skrz žluč do střeva se ovšem, kromě vyloučení části toxinů stolicí, dějou následující reabsorbce:

 1. Přijetí nervy a axonálním transportem k páteři (sympatické neurony), nebo k mozkovému kmeni (parasympatiké neurony) – a odtud zpět do mozku – týká se hlavně neurotoxinů.
 2. Přijetí krevním oběhem a dutou žílou zpět k játrům – a nové kolečko.
 3. Přijetí lymfatickým systémem a přes Thorax Ductus ke subklaviární žíle a do krevního poběhu.
 4. Přijetí střevními bakteriemi a skrz střevní stěnu

Z tohoto důvodu hraje křemelina nezastupitelnou roli v průběhu detoxikačního pobytu. Toxiny vyloučené játry skrze žluč jsou křemelinou absorbovány a skrze stolici (a pomocí colonhydromatu) vyloučeny ven z organismu, aniž by docházelo k jejich opětovnému vstřebávání do organismu.

Další terapie

Colonhydroterapie a Kávové klystýry

Během pobytu klienti 2-3x absolvují terapii na colonhydromatu, tedy kontrolovaný výplach tlustého sřeva. Cílem je podpora vylučování toxinů, ošista střevní sliznice a její regenerace.

Po odstranění zbytků potravy, kalů a dalších nečistot (často plísní) je aplikovám kávový klystýr, respektiva mikroklizma. Při jejich aplikaci vycházíme z výzkumů a zkušeností Dr.Gersona.

Gerson se domníval, že pozitivní účinek kávových klystýrů je zprostředkován stimulací sekrece enzymu glutathion-S-transferáza (dále jen „GST“) v játrech, který má být způsoben vlivem Kafestolu a Kahweolu, v kávě obsažených Gerson vnímal úlohu GST jako prostředku k podpoře rychlejší detoxikace organismu. Dále dochází k rozšíření žlučovodu a vyloučení žluči. Tím dochází i k vyloučení nahromaděných toxinů a jejich následnému navázání na křemelinu, která je před tímto klystýrem klientům podána.

Biorezonance Bicom

Popis přístoje Bicom a jeho využití by vydal na samostatnou práci.

Na rozdíl od jiných přístrojů není jen “pouhý” generátor zadaných frekvencí, ale pracuje přimo s frekvencemi klientů a poskytuje tak neuvěřitelné možnosti a široký rozsah využití.

image_006Bicom má za sebou přes třicet let německého vývoje a výzkumu, certifikaci zdravotnického prostředku a jeho jádrem je takzvaný biologický filtr. Ten dokáže oddělit harmonické a patologické vlnění klienta. V praxi to funguje tak, že například potřebujeme řešit játra. Na oblast jater tedy přiložíme elektrodu která snímá frekvence přímo z konkrétního klienta. V program pak navolíme frekvenční rozsah, který se týká jater a další veličiny. Bicom tyto frekvence jater nasmímá a zmíněný biologický filtr z nich oddělí harmonické vlnění, tedy frekvence na kterých játra pracují správně, ty zesílí a pošle zpátky, aby tuto správnou činnost posílil. A dále vezme ty patologické, které můžeme zjednodušeně chápat jako chybné programy, ty invertuje a tím je v organismu vymaže. Tím dojde ke komplexní terapii jater, zahrnující posílení jejich správné funkce a opravení patologie.

Nový model Bicomu Optima, má na rozdíl od staršího typu širší frekvenční rozsah a dokáže pracovat i v nízkých frekvencích. To je rozsah, ve kterém spolu frekvenčně komunikují buňky našeho těla a hlavně jejich řídící orgán, mozek. I tyto pochody dokáže harmonizovat a opravovat v nich chybné vzorce. To má skvělé využití u psychosomatických příčin problémů, různých typů energetických a emočních blokád či řešení následků šoků a stresů. Zmíněná játra tak můžeme řešit nejen na úrovni orgánu, ale i přes řídící složky nerového systému, odkud dostávají pokyny ke své funkci.

Biofyzikální cévní terapie Bemer

Přibližně 30 % našeho krevního oběhu je tvořeno systémem cév a tepen, ve kterých je krev rozváděna pomocí srdce. Zbytek je tvořen systémem kapilár, které přivádějí krev až k jednotlivým buňkám. Zde už srdeční pumpování nemá takový vliv a krevní komponenty jsou v kapilárách pohybovány pomocí tzv.Vazomoce. U zdravého mladého člověka k vazomoci dochází přibližně 3x za minutu. Čím je člověk starší, ovlivněný životosprávou, nedostatkem pohybu atd. se frekvence vazomoce snižuje a může k ní docházet i jen 1x za deset minut.

image_007Bemer je schopný pomocí působení magnetického pole vazomoci obnovit a to až na plných 12 hodin. Opět se jedná o přístroj certifokovaný pro použití ve zdravotnictví a k jeho působení existuje mnoho klinických studií.

Pro naše potřeby má tyto hlavní efekty:

– přísun všech látek obsažených v zeleninových šťávách, Noni a Aloe Vera až k jednotlivým buňkám organismu, včetně kyslíku

– zlepšení odvodu metabolických toxinů produkovaných jednotlivými buňkami, včetně oxidu uhličitého, a tím urychlení procesu detoxikace a omezení tzv. Detoxikační krize

Abychom účinek Bemeru maximalizovali, mají tuto terapii klienti 2x denně a ihned po ní absolvují kyslíkovou terapii.

Kyslíkový koncentrátor

image_008Inhalace koncentrovaného kyslíku. Veškeré tkáně, ve kterých zlepšíme prokrvení pomocí Bemeru dále okysličíme. To mí vliv nejen na regeneraci buňky a její metabolické pochody, ale i na odvod oxidu uhličitého a snížení překyselení.

Dále se oxygenoterapie používá ke zlepšení kognitivních funkcí, imunity a hojení.

Plazmový generátor

Plazmový generátor se využívá pro bezkontaktní likvidaci patogenů, dle výzkumů a postupů dr.Raymonda Rifeho a Dr.Huldy Clark.

V našem programu jej využíváme spíše okrajově, k rychlé úlevě od potíží a odlehčení imunitnímu systému. Níš koncept vychází spíše z teorií Dr.Antoine Bechampa (souputník známého Louise Pasteura) Bechamp tvrdil, že bakterie nejsou základní příčinou onemocnění, ale že pouze vyrůstají na zkaženém organickém podkladu, terénu. Sám Pasteur mu dal nakonec za pravdu, když před smrtí prohlásil “Antoine měl pravdu, je to terén”. Medicína však dodnes uznává jeho myšlenky, což je krásně vidět třeba u očkování proti konkrétním patogenům, namísto posilování celého organismu.

Cílem našeho programu je tento terén změnít a tím reaktivovat našeho vnitřního lékaře, jak o tom mluvil i dr.Gerson. Plazmový generátor je pak jen jedním z nástrojů.

Lymfodrenáže

Využíváme pro podporu lymfatického systému a tím i zlepšení odvodu uvolněných toxinů. Dobrý efekt k minimalizování detoxikační krize.

Ayurvédský parní Svedan box

image_009Jedná se o parní lázeň, při které je prohříváno tělo, kromě hlavy. Jde o další nástroj ke zlepšení vylučování toxinů, v tomto případě skrze kůži a pocení.

Masáže

image_010Používáme různé druhy masáží, dle individuální potřeby klienta:

 • Dornova metoda pro odblokování různých úseků páteře.
 • Cranio-sacrální osteopatie s vlivem na celý systém, včetně psychiky.
 • Medová detoxikační masáž, relaxační, reflexní pro stimulaci potřebných orgánů a další.

Psychoterapie a psychosomatika

Detoxikace není jen fyzickou záležitostí. Snažíme se pomoci klientům získat nadhled nad životní situací, rozplést patologické vzorce chování a prožívání, pochopit, co jim chce jejich tělo říct.

Pracujeme s Časovou osou dle Chvály a Trapkové, dále využíváme různé psychoterapeutické postupy, opět dle individualit každého klienta.

Yoga a meditace

Yogu využíváme nejen jako fyzického cvičení, ale hlavně jako nástroje k obnovení správného dýchání, zklidnění a znovupoznání vlastního těla.

2x denně cvičíme kundaliní jģu, která je mimo jiné výborným nástrojem k práci s různými typy energetických blokád.

Večerní lekce je doplněna meditacemi a terapií pomocí zvuku gongu.

Procházky

Zní to až banálně, ale v programu hrají důležitou roli. Mají vliv na peristaltiku vyprázdněných střev, zachování svalové hmoty v průběhu půstu a vylučování oxidu uhličitého a tím i na odkyselování organismu. Důležitý je i sociální aspekt, neboť ostatní terapie jsou individuální nebo tiché.

Proč toto vše dohromady?

Schopnost léčit a uzdravovat má jen a pouze náš organismus. Doktor Gerson to nazýval “Vlastní léčivý mechanismus”. Z moderního pohledu jde vlastně o psycho-neuro-endokrino-imunitní systém, který zabezpečuje fyziologickou rovnováhu a přežití.

A to je cílem našich pobytů – aktivovat a reaktivovat tento tělu vlastní léčivý mechanismus.

Pokud je tento mechanismus z nějakého důvodu narušen, dochází ke kumulaci různých druhů toxinů, ty blokují léčivý mechanismus a vytvářejí „zkažené prostředí“, v těle se daří patogenním organismům, ty sami produkují další toxiny a vzniká začarovaný kruh.

My se snažíme tento kruh přerušit a to hned na několika místech. Kombinujeme cílenou a důslednou detoxikaci a vylučování uvolněných toxinů; likvidaci patogenů a ložisek, které v těle vytvářejí; odstranění energetických a psychických blokád, psychosomatiku, yogu a meditace a moderní metody biorezonance.

Každý klient je jiný a přijíždí s jinými problémy a očekáváními. Přesto bychom mohli statisticky shrnout:

 • 1. rok provozu: 220 klientů, z 90 % ženy. Pobyt předčasně ukončily 2 klientky
 • nejčastější věkové kategorie: 1. 45-60 let, 2. 30 – 45 let, 3.60+, 4. 20-30 let
 • pobyt z důvodů prevence, odpočinku: 30 % klientů
 • další nejčastější důvody pobytu:
  • hypertenze, diabetes
  • kožní problémy, ekzémy, alergie
  • zažívací potíže
  • silné únavy, syndrom vyhoření
  • migrény, hormonální nerovnováha, PMS
  • následky boreliozy, neuroboreliozy
  • postonkologičtí klienti
  • deprese, úzkosti
  • ostatní

Z praxe – paní Alena

Paní Aleně je 52 let, má dvě děti a do Koldína přijela na začátku zimy. Pracuje ve zdravotnictví, přesto (nebo možná právě proto) je příznivcem alternativní medicíny a dlouhodobě nebere žádné léky, má za sebou několik detoxikačních kůr různými způsoby.

Přijíždí s pocity dlouhodobé únavy, špatně spí, ráno se cítí neosvěžená. Hučí ji v obou uších, chronicky pokašlává. Trápí ji pár kilo navíc, vyšší krevní cukr, tlak i cholesterol. Maminka byla diabetik, posledních deset let na inzulinu. Minimálně jednou ročně prodělá akutní infekční onemocnění jako je chřipka či angina (včetně antibiotik), nemívá však vysoké teploty, vyprodukuje sotva 37,5. Trvá pak i několik týdnů, než se cítí “ve své normě”. Rodila císařským řezem.

Přiváží výsledky krevních testů: Cholesterol 5,4 (norma 2,9 – 5), TAG 1,82 (norma <1,70), glukóza 7,4 (norma 3,8 – 5,6), homocystein 14,2 (9,0 je hranice relativní bezpečnosti).

CRP na místě (c-reaktivní protein určující míru zánětu v těle) 6,4 – probíhající chronický zánět.

Frekvenční testování ukázalo zatížení alfatoxinem a zearalenonem, EB virus, borelie, plicní chlamydie, toxoplasmy, vlasovce, motolice a další zátěže včetně plísní. Oslabení okruhu kovu (plíce a konkrétně tlusté střevo) a vody (ledviny) a četné energetické blokády na různých urovních.

Vzhledem k výsledkům testování, symptomům (ale i způsobu stravování) můžeme předpokládat syndrom propustného střeva a intoleranci pšeničného lepku (následně potvrzenou testováním Bicomem).

Terapii jsme zahájili na Bicomu a to odblokováním psychiky pomocí bachových esencí, základním programem (který prochází a harmonizuje celé frekvenční rozmezí organismu) a programy na podporu jater, ledvin a lymfatického systému, tedy k nastartování detoxikace.

Abychom podpořili hojení střeva (které může díky šťávám odpočívat a regenerovat), podáváme každé ráno šťávu Bio-Noni, během dne Organic Aloe Vera, křemelinu a u této klientky i kapsle Kubra s obsahem protizánětlivé kurkumy a pupečníku asijského, podporujícího hojení.

Další dny jsme se soustředili na všechny blokády – na Bicomu jsme pracovali s regulací stresu, energetickými a hlubokými blokádami, blokádami páteře, jazylky a jizvou (ty považuji za extra důležité). Pokud bychom je neodstranili, zlepšení by bylo jen dočasné! Dále jsme pracovali na harmonizaci hormonálního systému a prováděli terapie zaměřené na metabolismus tuků, cukrů a látkovou výměnu.

Následovala likvidace vyměřených patogenů plazmovým generátorem.

Abychom podopřili vylučování všech toxinů a minimalizovali tak detoxikační projevy, každé dva dny jsme prováděli lymfatické masáže, výplachy střeva colonhydromatem a potní kůry v ayurvédském Svedan boxu.

Při sezení s psychoterapeutkou zabývající se psychosomatikou jsme našli události z dospívání, které vysvětlily hučení v uších. Ke zpracování došlo pomocí kineziologie.

Doporučení po pobytu: doporučeny vitamin B6, B12 a kyselina listová pro normalizaci hladiny homocysteinu, AN-KAK (fermentovaná červená rýže) pro rychlou stablizaci krevních tuků a úprava jídelníčku.

Potešující je ale výsledek, který je kromě subjektivních pocitů potvrzený i krevními testy 4 měsíce od pobytu – všechny původně zvýšené hodnoty jsou v normě! A nejen to, paní Alena dobře spí, v tichu, bez hučení v uších a těší se na další pobyt u nás.

Těšíme se na Vás!

Za celý tým

Lukáš Bulín M.D. A.M.
vedoucí terapeut

Zdroje

Lukáš Bulín M.D. A.M. – vedoucí terapeut centra TĚLO & DUŠE, spoluautor programu

MUDr. David Frej –kniha Detoxikace pro dlouhý život

MUDr. Josef Jonáš – kniha Kde končí tělo a začíná duše; přednášky pro terapeuty

Dr. Norman W. Walker – kniha Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy

Dr. Klinghardt – přednášky